A nagyhatalmak közötti kereskedelmi megállapodás végre formálódik: vajon eljöhet a megkönnyebbülés ideje? - Pénzcentrum


Az amerikai pénzügyminiszter szerint lehetőség nyílik egy jelentős kereskedelmi megállapodásra az Egyesült Államok és Kína között, miközben a két nagyhatalom között eszkalálódik a kereskedelmi háború.

Scott Bessent, az Egyesült Államok pénzügyminisztere a közelgő amerikai-kínai csúcstalálkozó kapcsán úgy fogalmazott, hogy "rendkívüli lehetőség" kínálkozik egy megállapodás elérésére, feltéve, ha Kína valóban elkötelezett a gazdasági átalakulás iránt, és hajlandó csökkenteni a feldolgozóipari export függőségét - számolt be róla a BBC.

"Kínának elengedhetetlenül szüksége van a változásra. Az ország tisztában van ezzel, és a világ is tudja, hogy eljött az ideje a reformoknak. Mi pedig készen állunk arra, hogy támogassuk ezt a folyamatot, hiszen számunkra is létfontosságú az egyensúly helyreállítása." - nyilatkozta a pénzügyminiszter.

A nyilatkozat időzítése kiemelkedően lényeges, hiszen az utóbbi hetek során a világ két legnagyobb gazdasága közötti kereskedelmi feszültségek tovább fokozódtak. Donald Trump amerikai elnök többféle vámot vezetett be, amelyek célja az amerikai gyártás fellendítése és a munkahelyek védelme. E vámok között szerepelnek a kínai termékekre kivetett akár 145%-os importtarifák, amikre Kína 125%-os adóval reagált az amerikai árukra.

Az Institute of International Finance konferenciáján Bessent kiemelte: "Itt van egy lehetőség egy jelentős megállapodásra. Az Egyesült Államok a gyártás irányába való elmozdulást tervezi, ami kevesebb fogyasztást von maga után. Amennyiben Kína komolyan szándékozik csökkenteni az exportvezérelt feldolgozóipari növekedésre való támaszkodását, és a belső gazdaság fejlesztésére kíván fókuszálni... ha valóban egyensúlyt akarnak teremteni, akkor ezt közösen kellene megvalósítanunk."

A pénzügyminiszter korábban kifejezte reményét a kereskedelmi háború enyhülésével kapcsolatban, hangsúlyozva, hogy a jelenlegi helyzet "távol áll a tréfától". Trump elnök is bizakodó a Kínával folytatott kereskedelmi kapcsolatok javulása kapcsán, megjegyezve, hogy a kínai importtermékekre kivetett vámok "jelentős mértékben mérséklődnek, de teljesen eltörlésre nem kerülnek".

A két ország közötti feszültségek komoly aggodalmakat keltettek a befektetők körében, ami drámai ingadozásokat idézett elő a részvényárakban, és a dollár hirtelen zuhanását okozta. Szerdán azonban a részvények látványosan emelkedni kezdtek, mivel sokan reménykedtek abban, hogy a kereskedelmi konfliktusok hamarosan megoldódhatnak.

Bessent emellett arra kérte az IMF-et és a Világbankot, hogy térjenek vissza alapvető küldetésükhöz: a gazdasági stabilitás és a fejlődés elősegítéséhez. Kifejtette, hogy ezek a nemzetközi szervezetek túlságosan eltávolodtak e céloktól, mivel a figyelmüket olyan "hiúsági projektek" köti le, mint az éghajlatváltozás, a nemek közötti egyenlőség vagy a társadalmi kérdések. Fontos megjegyezni, hogy nem támogatta az Egyesült Államok kilépését ezektől a szervezetektől. Ehelyett hangsúlyozta, hogy a Trump-adminisztráció az amerikai befolyást kívánja felhasználni annak érdekében, hogy ösztönözze őket fontos feladataik végrehajtására.

Related posts