Természetesen! Íme egy egyedi változat: **Egyedüllét: Nehézségek és lehetőségek a barátkeresésben a 40-es, 50-es és 60-as éveidben** Az egyedüllét sokak számára ismerős érzés, különösen az élet ezen szakaszaiban. De ne aggódj, hiszen sosem késő új barát


Barátokat szerezni középkorúként nem csupán kellemes élmény, de a tudományos kutatások is alátámasztják, hogy kedvezően hat az egészségünkre. Amikor viszont az ember eléri a negyvenes éveit, vagy még idősebbé válik, a napi rutin és a mindennapi stressz miatt egyre nehezebb új ismeretségeket kialakítani.

- mondja Toni Jones, a Shelf Help Club alapítója, aki pontosan tudja, miről beszél. "Bizonyos korban egy nő már azt tapasztalja, hogy a kapcsolatok megtartása egyre nehezebb. Csakhogy pont most lenne rájuk a legnagyobb szükségünk. A közösségeimben sokan épp jelentős életszakasz-váltásokkal küzdenek: perimenopauza, idősödő szülők gondozása, gyereknevelés, vagy akár felnőttkori betegségek. Egyszerűen több minden van, amivel meg kell birkóznunk, mint eddig bármikor.

A valahova való tartozás érzése önmagában is lenyűgöző, és ami még fontosabb, jótékony hatással van a lelki egészségünkre.

Hogyan találj magadnak új közösséget felnőttként?

Sokan küzdünk azzal, hogy megosszuk magunkat másokkal, különösen idegenekkel. Pedig az igazi kapcsolatok éppen ebből a megnyílásból születnek. Nem szükséges mindent egyedül elvégezni; ez nem is az emberi létezés lényegéhez tartozik. Közösségben, támogatásban gazdagon élhetünk, és éppen ez az, ami összekapcsol minket.

A legfontosabb tudás a késői barátságok kialakításához: Az életünk előrehaladtával a kapcsolatok formálódnak és átalakulnak. A késői barátságok megteremtéséhez elengedhetetlen a nyitottság és a türelem. A közös élmények keresése, az őszinte kommunikáció és a támogatás kulcsfontosságúak. Fontos, hogy merjünk sebezhetőek lenni, és megosszuk egymással a gondolatainkat és érzéseinket. Emellett a közös érdeklődési körök és hobbi felfedezése is segíthet a kötelékek megerősítésében. Ne felejtsük el, hogy a barátságok építése időt és energiát igényel, de a közösen megélt pillanatok és tapasztalatok a legszebb ajándékok, amelyeket az életben kaphatunk.

Pont attól válunk emberivé és kapcsolódunk másokhoz, hogy megmutatjuk, nekünk is vannak problémáink. Ettől mind kevésbé érezzük magunkat magányosnak.

A stabil kapcsolatok elengedhetetlenek a mentális jólétünk szempontjából. Ezek a kapcsolatok nem maguktól alakulnak ki; időt és energiát kell befektetnünk, mert a befektetésünk arányában kapjuk vissza a támogatást. A közösség lényege az, hogy néha te vagy az, aki segít másoknak, míg máskor pedig te élvezed a támogatásukat. Ha fizikailag és lelkileg is jól érzed magad, érdemes ápolni ezeket a kapcsolatokat, hiszen a nehezen megélt pillanatokban ez a háló biztosít majd neked támaszt.

Indíthatod a napodat egy rövid beszélgetéssel a boltban a kasszással, vagy köszöntheted a postást, amikor éppen érkezik. Szóba elegyedhetsz a szomszéddal is, akár egy egyszerű "Hogy vagy?" kérdéssel. Nincs szükség arra, hogy azonnal minden részletet tudj az emberekről, hiszen a társalgás művészete a gyakorlás révén fejlődik. Ne felejts el mosolyogni, kezdeményezni apró beszélgetéseket, kérdéseket feltenni, figyelmesen hallgatni, és bátran megosztani egy-két dolgot magadról is! Ezzel nemcsak mások napját szebbé teheted, hanem a sajátodét is.

Ha tisztában vagy a közösségek előnyeivel, de neked kínos beszélgetni idegenekkel, vagy elmenni egy új jógaórára, akkor igen, valószínűleg lesznek kellemetlen pillanatok. De hidd el, minél többet gyakorolsz, annál gördülékenyebbek lesznek ezek a helyzetek, és idővel már sokkal könnyebben fog menni az egész.

Nem minden csoport vagy egyén válik azonnal a szíved kedvencévé, és ez teljesen rendben van. Ne érezd úgy, hogy kudarcot vallottál, ha valami első próbálkozásra nem jön össze. Gondold át, milyen tulajdonságokat keresel másokban, és hogy te mit tudsz kínálni a többieknek. Ha például azt várod, hogy mások legyenek viccesek, kedvesek és nyitottak a fejlődésre, érdemes önmagadba is belepillantanod: vajon te is ilyen vagy?

Az online találkozók rengeteg embernek segítenek: olyanoknak is, akik vidéken élnek, vagy kisgyereket nevelnek, idős szülőkről gondoskodnak, esetleg szociális szorongással küzdenek. Az internetes közösségnek fantasztikus energiája van, és szinte mindenki úgy távozik ezekről a találkozókról, hogy feltöltődött és valahová tartozik.

Lehet, hogy már tagja vagy egy közösségnek, de előfordulhat, hogy nem találod meg benne azt a támogatást, amire valóban szükséged van. Különösen középkorúként és a perimenopauza időszakában érdemes lehet olyan csoportot keresni, ahol megoszthatod a téged foglalkoztató kérdéseket és dilemmákat. Ne félj prioritásként kezelni a saját igényeidet, hiszen a megfelelő közösség megtalálása segíthet abban, hogy jobban érezd magad a bőrödben.

Related posts