A RSF (Riporterek Határok Nélkül) szerint a magyar média állapota továbbra is az egyik legkritikusabb az Európai Unió tagállamai között.

A Riporterek Határok Nélkül (RSF) pénteken nyilvánosságra hozott 2025-ös globális sajtószabadság-indexe alapján Magyarország az EU-tagállamok között a negyedik legrosszabb pozíciót foglalja el. Csak Bulgária, Ciprus és Görögország mutat kedvezőtlenebb adatokat. A jelentés rávilágít arra, hogy Magyarország egy helyet visszacsúszott az előző évhez képest, így jelenleg a világranglista 68. helyét foglalja el.
A Riporterek Határok Nélkül (RSF) idén 23. alkalommal tette közzé globális sajtószabadság-indexét, amely 180 országot rangsorol a média helyzete szempontjából egy 0-tól 100-ig terjedő skálán. A listán - amelyen a 100-as pontszám a legjobb, a 0 pedig a legrosszabb elérhető eredmény - a tavalyihoz képest Magyarország egy helyet rontott, így az uniós tagállamok többsége továbbra is megelőz minket.
A globális indexet és az ahhoz kapcsolódó jelentést minden évben, a sajtószabadság világnapján, május 3-án teszi közzé a nemzetközi újságíró-szervezet. Az egyes államok értékelése öt fő mutató alapján történik, amelyek figyelembe veszik a politikai, gazdasági és jogi kereteket, a szociokulturális hátteret, valamint a biztonsági helyzetet is.
Az index 2002-es bevezetése óta most először tapasztalható, hogy a 100-as skálán az átlagos pontszám 55 alá süllyedt. A vizsgált országok közül tízből hatban, összesen 112 államban, csökkent az összpontszám. Az összes érintett ország több mint felében a média helyzetét "bonyolultnak" vagy "nagyon súlyosnak" minősítették, míg csupán egy szűk negyedükben értékelték "kielégítőnek".
Idén mindössze hét ország szerepel a "jó" kategóriában, ahol a sajtószabadság helyzete optimálisnak mondható, és ezek mind Európában találhatók. A rangsor élén Norvégia, Észtország és Hollandia áll, őket követik a többi skandináv ország, köztük Svédország, Finnország és Dánia. A jelentés arra is rámutat, hogy a sajtószabadság helyzete a világ más részein, például a kelet-afrikai Eritreában, Észak-Koreában és Kínában a legrosszabb, de hasonló problémákkal küzdenek a Közel-Kelet országai, Vietnám és Oroszország is.
Magyarországon romlott a sajtószabadság helyzete
Bár az európai sajtómunkások helyzete jelenleg a legígéretesebb, a körülmények folyamatosan romlanak. A jelentés rámutat, hogy "Európában és Közép-Ázsiában a független médiák egy soha nem látott gazdasági válsággal küzdenek, amelyet az amerikai támogatások hirtelen megszüntetése és az orosz propaganda egyre erősebb hatása tovább súlyosbít."
Magyarország a tavalyi évhez viszonyítva egy helyet hátrább lépett, így jelenleg a világranglista 68. pozícióját tölti be. Ha azonban csak az Európai Unió tagállamait vesszük figyelembe, akkor a helyzet még szomorúbb: Magyarország a negyedik legrosszabb helyezést érte el, megelőzve csupán Bulgáriát (70), Ciprust (77) és Görögországot (89).
A politikai kategóriában a legalacsonyabb, 37,14 pontos eredményt értük el, amely a politikai nyomásgyakorlás mértékét, a média függetlenségét és a hatalom viszonyát a sajtóhoz vizsgálja. E megállapítások alapján Magyarország a problémás országok közé sorolható az összesített értékelésben.
Riporterek Határok Nélkül legújabb jelentése szerint Magyarország a sajtószabadság szempontjából az Európai Unió harmadik legrosszabb helyezését érte el.
A 2010-es hatalomra jutása óta Viktor Orbán miniszterelnök folyamatosan aláássa a médiapluralizmus és a függetlenség alapelveit. A közszolgálati média átalakulása propagandagépezetté, valamint számos sajtótermék elhallgattatása után a Fideszhez közel álló oligarchák által végrehajtott magánmédia-felvásárlások révén a kormánypárt mára a szerkesztőségek körülbelül 80 százalékát kontrollálja – olvasható a jelentés hazánkra vonatkozó részében.
Az RSF, amely Orbán Viktort a "sajtószabadság ragadozójának" titulálja, hangsúlyozza, hogy a 2023-ban létrehozott Szuverenitásvédelmi Hivatal (SZVH) eszközként szolgál az újságírók zaklatására és a szerkesztőségek hitelrontására. A jelentés megjegyzi, hogy bár a magyar sajtómunkások ritkán válhatnak fizikai erőszak vagy indokolatlan rendőrségi kihallgatások áldozataivá, Magyarország az egyetlen olyan EU-s tagállam, ahol újságírókat önkényesen megfigyeltek a Pegasus kémprogram révén.
A magyar lakosság csupán negyede véli úgy, hogy a sajtó teljes mértékben szabadon működik.