Az orosz fél pozitívan értékelte az amerikaiakkal folytatott tárgyalások eredményeit.
Az Ukrajna ellen indított háború befejezéséről folytatott tárgyalások során a felek úgy döntöttek, hogy Ukrajna jelenléte nélkül egyeztetnek.
Négy és fél óra elteltével befejeződtek az amerikai és orosz delegációk tárgyalásai Szaúd-Arábiában. A megbeszélések az Oroszország által Ukrajna ellen folytatott háború lezárásáról szóltak, azonban Ukrajna nem volt résztvevője ezeknek a tárgyalásoknak. Az orosz fél számára hasznosnak bizonyult a találkozó, de nem állítható egyértelműen, hogy kizárólag a Kreml érdekeit szolgáló békemegállapodás körvonalazódik - számolt be róla a Telex.
"Nem alakultak kedvezőtlenül a dolgok" - nyilatkozta a Ria Novosztyinak Jurij Usakov, aki a Szergej Lavrov külügyminiszter vezette orosz delegáció egyik kiemelkedő tagja. Az orosz elnök külpolitikai tanácsadója, aki 1998 és 2008 között Oroszország washingtoni nagykövete volt, hangsúlyozta, hogy a megbeszélések során minden olyan témát érintettek, amely Oroszország számára lényeges. Usakov kiemelte, hogy a tárgyalások során mindkét fél, tehát az amerikai és az orosz érdekeket is figyelembe vették - tette hozzá a CNN szerint.
Kirill Dmitrijev, az Orosz Közvetlen Befektetési Alap (RDIF) vezérigazgatója, a tárgyalásokat már önmagában is sikernek értékelte, ami jól tükrözi az orosz fél szándékait. Jelenléte a megbeszéléseken hangsúlyozta, hogy a gazdasági kérdések is középpontban állnak. Dmitrijev a két ország közötti gazdasági együttműködésről beszélt, kiemelve, hogy az Egyesült Államok vállalatai az elmúlt három év során 300 milliárd dolláros veszteséget könyvelhettek el az orosz piacról való kivonulás következtében. Ez az összeg közel áll ahhoz az 500 milliárd dollárhoz, amelyet Donald Trump Ukrajnától kért az ukrajnai ásványkincsekhez való hozzáférésért. Dmitrijev szavai azt sugallják, hogy az orosz fél próbálja Trump nézeteihez igazítani érveit az amerikai-orosz együttműködés előmozdítása érdekében.
Az, hogy a tárgyalások Ukrajna és az EU képviselete nélkül indultak el, különösen kedvező fejlemény a Kreml számára. Ezzel a lépéssel Oroszország elérte, amit már három éve, a háború kitörése óta kívánt: közvetlenül tárgyalhat az Egyesült Államokkal, ezzel egyenrangú félként pozicionálva magát. Ez a helyzet nemcsak a Szovjetunió felbomlása utáni szuperhatalmi státusza elvesztését próbálja tompítani, hanem megerősíti azt a narratívát is, hogy Ukrajna csupán a nyugatiak proxyháborújának áldozata, nem pedig aktív alakítója a konfliktusnak. Ezzel a megközelítéssel az orosz közvélemény számára is kedvező képet fest a helyzetről.
Bár volt róla szó a tárgyalásokon, egyelőre nincsen döntés arról, hogy az orosz és az amerikai elnök találkozik-e. A múlt héten Donald Trump és Vlagyimir Putyin telefonon beszéltek egymással, Trump feltűnően nagyra értékelte a beszélgetést, amely során a felek kölcsönösen meghívták egymást.
Moszkva számára rendkívül jelentős lenne, ha a II. világháború befejezésének 80. évfordulóján az amerikai elnök látogatást tenne az orosz fővárosban, ám egyelőre nem áll rendelkezésre információ erről. A május 9-hez kapcsolódó időpont azért került a figyelem középpontjába, mert Oroszországban ezt a napot tekintik a II. világháború, más néven az 1941-45 között zajló Nagy Honvédő Háború lezárásának. A téma aktualitását az adja, hogy Trump hírek szerint húsvétig, azaz április 20-ig szeretné elérni a tűzszünet megkötését Ukrajna és Oroszország között.