Sokkoló EU-javaslat: Az ukrán hiány mértéke kétszerese a magyarnak, Brüsszel kifizetné a különbséget.

Washington visszalépett, így az Európai Unió vállára nehezedik Ukrajna óriási, 19 milliárd dolláros költségvetési hiánya. A helyzet kezelése érdekében kreatív számviteli módszerekkel és merész elképzelésekkel próbálják előteremteni ezt a hatalmas összeget. De vajon meddig bírja majd az európai adófizetők pénztárcája ezt a nyomást?
Brüsszel intenzív erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy megtalálja a megoldásokat a jövő évi ukrán államháztartási hiány finanszírozására, amely a szakértői előrejelzések szerint elérheti a 19 milliárd dollárt.
Az Európai Bizottság több lehetőséget is megvitat az uniós tagállamokkal - közölték a tárgyalásokhoz közel álló források a Financial Times című lappal. Ezek közé tartozik
Ukrajna jövő évi költségvetési hiányának fedezése érdekében a külső finanszírozás jelenleg nem elegendő.
A jövő évet illetően egyre fokozódik az aggodalom, és sok olyan érintett van, aki idén a tűzszünetre épített, hogy ezzel csökkentse Ukrajna pénzügyi terheit. Most azonban kénytelenek újraszámolni a költségvetésüket, és hamarosan világossá válik számukra, hogy bármilyen megoldást is keressenek, mindig lesz egy finanszírozási hiányosság – nyilatkozta egy magas rangú uniós tisztviselő, aki részt vesz a Kijevvel folytatott tárgyalásokban.
A brüsszeli vezetők a Financial Timesnak nyilatkozva bejelentették, hogy a bizottság már most módosításokra kényszerült az Ukrajnának szánt pénzek idei felhasználásában. A folytatódó háború miatt a gyors tűzszünetben való bizalom megingott.
Az IMF becslése szerint Ukrajna jövő évi finanszírozási szükségletei elvileg fedezettek - de ez azon a feltételezésen alapul, hogy a háború még idén vagy legkésőbb 2026 közepéig véget ér - ez azonban se Kijev, se Brüsszel számára nem reális forgatókönyv.
Ukrán államháztartási hiány - még a kreatív könyvelést is bevetnék
Egy EU-diplomata szerint a cél az, hogy Kijev szükségleteit még a tél beállta előtt biztosan lefedjék, különösen az amerikai katonai támogatás jövője körüli bizonytalanság miatt. Egy Kijev által a G7-országokkal megosztott és az Európai Bizottság által is mérlegelt javaslat szerint a katonai támogatást kétoldalú támogatásként lehetne folyósítani Ukrajna számára, amelyeket "költségvetésen kívüli külső transzferként" külön könyvelnének el, miközben azokat beleszámítanák a nemzeti védelmi kiadási célértékekbe.
Ez kettős célt szolgálna:
Ahelyett, hogy megdupláznák a katonai képességeket, az európai szövetségesek közösen finanszírozhatnák az ukrán haderőt - úgy tekintve, mintha Ukrajna egy szolgáltatást nyújtana az európai kontinens biztonságának megerősítéséhez - írta Kijev egy, a G7-partnerekkel megosztott anyagban, amely a Financial Times birtokába jutott.
Kiolvasztanák a befagyasztott orosz vagyont
Egy alternatív lehetőség Kijev számára a G7 által létrehozott, 50 milliárd dolláros hitelprogram előrehozott folyósítása. Ez a program a Nyugaton befagyasztott orosz állami vagyon hozamaiból biztosít hiteleket. A tűzszünet hiányában Ukrajna belföldi gazdasága nem képes stabilizálódni, ezért Kijev legalább 8 milliárd dolláros hiányra számít 2026-ra. Ez a helyzet még akkor is fennáll, ha az EU, Japán és az Egyesült Államok egyes ígért támogatásait korábban folyósítanák.
Ha ez nem történik meg, a finanszírozási rés akár a 19 milliárd dollárt is elérheti. (Összehasonlításképpen: a magyar államháztatás tavalyi pénzforgalmi hiánya nagyjából 4,1 ezer milliárd forint volt, 366 forintos éves átlagos dollár árfolyammal számolva ez körülbelül 11 milliárd dollárnak felel meg.) További lehetőségként felvetődött az is, hogy még nagyobb értéket próbáljanak kinyerni a befagyasztott orosz állami eszközökből, például azzal, hogy azokat kockázatosabb, de nagyobb hozammal kecsegtető eszközosztályokba fektetik be - miközben kidolgoznak egy olyan rendszert, amely megosztja a nagyobb pénzügyi veszteségek miatti felelősséget, és nem kizárólag Belgiumra hárítja azt, ahol az eszközök többsége található. Erre utalt egyébként Valdis Dombrovskis uniós gazdasági biztos is a múlt hónapban.