Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: Új kihívások a mezőgazdaság horizontján A szántóföldi növényvédelem területén napjainkban számos új kihívással kell szembenéznünk. Az éghajlatváltozás, a kártevők és betegségek megváltozó viselkedése, valamint a fen


Az aszályt követően a múlt héten érkező esőzések és a csökkenő hőmérséklet kedvező fordulatot hoztak a szántóföldi növénykultúrák számára. Azonban az őszi búza betakarítása, amely az esős időjárás miatt ideiglenesen leállt, sajnos a minőség romlásához vezetett.

Nem volt eseménytelen az alföldi területek időjárása sem, mert a viharral, zivatarokkal érkezett csapadék ugyan sok esetben életmentő volt, egyes területeken azonban a vihar következtében kialakult megdőlés, szártörés (kukorica, napraforgó) rontott a helyzeten.

Gyors gyomosodás a betakarítás után

Az esőzések után, amint a talajok újra járhatóvá váltak, megkezdődtek a tarlóhántások. E folyamatra gyakran sürgős szükség volt, mivel a gabonafélék és a repce alsó szintjein szinte észrevétlenül burjánzottak a gyomnövények, különösen a parlagfű. A hatóságok szakemberei nemrégiben elindították a parlagfüves területek felmérését, amely nem csupán az "aktív" növénykultúrákat érinti, hanem a betakarítás utáni területekre is kiterjed.

A parlagfű növekedése szinte mindenhol virágzik, hiszen a nem ritkán 90-100 cm magasra növő példányokból körülbelül 30-40% már virágbimbóval rendelkezik. A hatóságok intézkedései kifejezetten a száras és leveles állapotú parlagfű fertőzöttség megszüntetésére összpontosítanak, így elengedhetetlen a gyors és hatékony védekezés a tarlókon, a táblák szélén és az állományokban egyaránt.

Kukoricában kártevőinvázió és molyprobléma

A címerhányás-virágzás állapotú kukoricaállományok továbbra is nagyon heterogének, ezzel egyidejűleg a károsítóhelyzet is. A gyapottok bagolylepke rajzása változó, míg egyes területeken 70-90 db imágó/csapda/3 nap fogás tapasztalható (pl. Komárom-Esztergom vármegye), addig másutt csupán észlelési szintű a kártevő jelenléte. Az alföldi területeken a hibrid előállítás során kell figyelemmel lenni, nagyobb egyedszámok többek közt ott kerültek befogásra.

A kukoricamoly jelenlegi rajzása továbbra is minimális, hiszen a fénycsapdákban csupán észlelési szintű aktivitás tapasztalható. Ezzel szemben a lárvafertőzöttség növekedést mutat, a fertőzöttség mértéke pedig a különböző termesztési régiókban és táblákon belül is eltérő, 10-25% között mozog. A fertőzött növényekben a lárvák körülbelül 90%-a már idős állapotban van, és a bábozódás is megfigyelhető, ami arra utal, hogy a második generáció rajzása hamarosan várható! A molykártevők helyi rajzásának figyelemmel kísérése most kiemelten fontos, hiszen a védekezés optimális időpontja területenként változhat.

Kukoricabogár: Növényi védekezés a női virágzat megóvására A kukoricabogarak elleni védekezés során fontos, hogy a női virágzatokat maximálisan megóvjuk. Különleges figyelmet kell fordítanunk a megfelelő védekezési módszerek kiválasztására, hogy a növények egészségesek maradjanak, és a hozamunk is optimális legyen. Érdemes előre tervezni és megfontolt lépéseket tenni a kártevők elleni harc során.

Az amerikai kukoricabogár populációja egyre inkább felerősödik, és a táblákon belül is észlelhetők gócosan eloszló egyedszámok, amelyek 3 és 20 imágót/növényt is magukban foglalhatnak. A hímek mellett a nőstények is megjelentek, ami figyelmeztető jel lehet. Jelenleg a nővirágzat kártétele viszonylag alacsony szinten áll, így általánosságban még nem tapasztalható széleskörű problémaként. Azonban a fertőzöttebb területeken érdemes fokozott óvatossággal számolni a károk lehetőségével!

Napraforgó: levélbetegségek és szklerotínia

Napraforgóban alsó leveleken megjelentek a diaportés betegség levéltünetei. Emellett az alternáriás betegség és szeptóriás levélfoltosság fertőzöttség is növekedett kismértékben, de feljebb nem terjedtek a betegségek. A szárak és a tányérok egyelőre egészségesek. A csapadékos, párás időjárás kedvez a szklerotíniás betegség fertőzéséhez, tünetmegjelenéséhez. A fertőzött növények szórványosan láthatók táblán belül, de a fertőzésveszély a napokban emelkedő szintű lesz, ezért ahol nem tették, a gombaölőszeres kezelések még elvégezhetők!

Szója: egyelőre kedvező a növényegészségügyi helyzet

A szójaültetvények növényegészségügyi helyzete jelenleg kedvező, köszönhetően az esőzéseknek, amelyek segítettek a növények regenerálódásában. Ugyanakkor a korábbi aszályos időszakok nyomai, mint a sárguló és száradó levelek, még mindig észlelhetők. A takácsatkák populációja némileg csökkent, bár sok helyen még mindig jelen vannak, de a kártételeik egyelőre a megengedett szinten belül maradnak. Az emelkedő hőmérsékletek miatt azonban fontos, hogy rendszeresen átvizsgáljuk az állományokat. Alacsony intenzitással, de a szeptóriás levélfoltosság jelei is megjelentek, és a jelenlegi párás, mérsékelten meleg időjárás kedvezhet a további fertőzések kialakulásának.

Burgonya: Fokozódó alternáriás fertőzés veszélyezteti a termést

A burgonyafélék esetében a burgonyavész terjedésének üteme viszonylag lassú. Azok a táblák, amelyek nem kaptak megfelelő kezelést, vagy elmaradt a kezelés a megfelelő időpontban, a múlt héten több fertőzési ciklust indítottak el, így a tünetek mostanra már megjelentek. Ezzel ellentétben az alternáriás levélfoltosság esetei szaporodtak, és a károsítás mértéke is gyakran közepes vagy akár erős. A várható időjárás alapján sajnos további fertőzésekre lehet számítani!

Sáskák inváziója az Alföld szívében Az Alföld végtelen síkságain egy különös jelenség bontakozik ki: a sáskák tömeges megjelenése. Ezek a zöld, ugráló lények nem csupán a tájat színesítik, hanem komoly kihívások elé is állítják a helyi mezőgazdaságot. A napfényben csillogó szárnyakkal rendelkező sáskák serege, mint egy zöld árnyék, beborítja a földeket, és az ottani termények sorsát fenyegeti. A helyi gazdák már évek óta tapasztalják a sáskák fokozódó jelenlétét. A nyár eleji meleg időjárás és a csapadékos időszakok kedveznek ezeknek a rovaroknak, amelyek gyorsan elszaporodnak. Amikor a sáskák megérkeznek, a mezőkön zöldellő növényzet gyorsan eltűnik, mintha varázsütésre lettek volna eltüntetve. A sáskák támadása nem csupán a terményekre van hatással, hanem a helyi közösségekre is. A gazdák kétségbeesetten keresnek megoldásokat, próbálnak védekezni a kártevők ellen, miközben a természet csodálatos, de sokszor kegyetlen törvényeivel kell megküzdeniük. Az Alföld pedig, amely évszázadok óta táplálja az embereket, most új kihívások elé néz. Az itt élőknek összefogásra és kreatív megoldásokra van szükségük, hogy megőrizzék a földjeik termékenységét és a közösség jövőjét.

Az aszályosabb alföldi területeken a különböző sáska-fajok (főleg olasz és marokkói sáska) felszaporodása és kártétele jelentkezett az idei évben (Csongrád-Csanád, Bács-Kiskun, Békés, Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyék). A tartósan csapadékmentes időjárás következtében a természetes, főként ruderális élőhelyek vegetációja nagymértékben kiszáradt, amely a fajok táplálékszerző viselkedésének fokozódásához vezetett.

A sáskák így nagyobb tömegben húzódtak be a még zöld növényzettel rendelkező területekre, különösen az öntözött kultúrákba. A kártevő jelentős kártételt okozott több zöldségféle állományában - elsősorban paprika, tökfélék, valamint gyökérzöldségek esetében -, kalászos kultúrákban, kukorica-, lucernaállományokban. Egyes területeken tarrágás is megfigyelhető volt. A sáskák okozta károk mérséklése érdekében négy rovarölő készítmény szükséghelyzeti engedéllyel történő felhasználását hagyta jóvá az illetékes hatóság.

Tüh Annamária, egy különleges név, amelyben a hagyomány és a modernitás egyaránt megjelenik. Annamária nem csupán egy egyszerű név, hanem egy történet is, amely az erő, a kreativitás és a kitartás jegyében született. Az emberek, akik ezt a nevet viselik, gyakran inspiráló személyiségek, akik képesek másokat motiválni és lelkesíteni. Az ő élete tele van kihívásokkal és kalandokkal, amelyek során mindig megtalálja az utat a céljaihoz. Tüh Annamária tehát nemcsak név, hanem egy életstílus is, amely a szenvedélyt és a határozottságot hirdeti.

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Az előrejelzés a Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád-Csanád, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom és Zala vármegyék Növényorvosi Kamaráinak szakértői által végzett megfigyelések eredményeként jött létre.

Related posts