Száraz László és Erzsébet, akik már fiatalkoruktól fogva szoros kapcsolatban álltak a Csemadokkal, közösen léptek át az élet útjain. Az évek során együtt formálták közösségüket, és szívvel-lélekkel támogatták a kulturális eseményeket, amelyek gazdagítottá


Nevük összefonódott a nagykéri Csemadokkal, ahol szórvány sorban óvják kultúránkat, hagyományainkat. Nemrég Csemadok Közművelődési Díjban részesült a házaspár. Együtt, hiszen mindketten a szervezet tevékeny tagjai, egymást támogatják a közösségért végzett munkában.

Lacival és Erzsivel egy kávé mellett ülve nosztalgiázunk a közös szervezeti élményeinkről. Az időt, amit a pályázatírásra szenteltek, a segítő kezeket, és a közönség előtt való szereplést nem munkaként élik meg; számukra mindez inkább egy szórakoztató kaland. Az együtt töltött pillanatok során a közösségi lét örömeit teljes mértékben élvezik, hiszen számukra az összetartozás és a jókedv a legfontosabb.

Elvarázsol, milyen beleéléssel, humorral idézik a múltat.

A díjra nem számítottak, csak akkor kezdték sejteni, amikor jött a telefon, január 19-re ne tervezzenek semmit.

Laci már ötödikes korában csatlakozott a Csemadokhoz, amikor az iskolájukba elérkezett a belépési nyilatkozat. Ez azonban nem hozott jelentős változást, hiszen barátaival együtt már óvodás koruk óta részt vettek a csemadokos rendezvényeken, ahol sok élménnyel gazdagodtak. Erzsi Nagycétényből származik, és már tizenöt évesen megalapította barátaival a saját néptánccsoportjukat. Sajnos a csoport mindössze egy évadon át működött, mivel a vezetőjük megbetegedett. Azonban a csoport felbomlása után azonnal felkérték őket, hogy csatlakozzanak az éneklőcsapathoz, így továbbra is aktív részesei maradtak a közösségi életnek.

Nagycétény szomszédos falucska, ám a két közösség tagjai között nem alakult ki különösebb kapcsolat, mivel a Nyitra folyó felett húzódó régi fahíd már régóta elhanyagolt állapotban volt. Csak amikor az akkori polgármester egy katonai vashidat szerzett, nyílt lehetőségük a találkozásokra. "Ez lett a veszedelmem," mondja Laci egy kicsit sejtelmes mosollyal, "ott találkoztam Erzsikével, aki aztán a feleségem lett." Laci elmesélte, hogy hozott egy énekest a faluba, aki azonnal csatlakozott a nagykéri énekkarhoz, ezzel új színt hozva a helyi közéletbe.

Laci felsorolja az ötleteit:

Különös figyelmet szentelt a nótaesteknek, amelyek kezdetben énekesek fellépésével indultak, de ez az elképzelés hamarosan átalakult. A lakodalmak hangulatára formálták a rendezvényeket, így baráti énekkarokat hívtak meg, míg a cigányzenekar a zene varázsával fűszerezte a légkört. Jól megérdemelt bor mellett, késő estig tartó mulatozással és nótázással szórakoztak az egybegyűltek.

Erzsike a nagykéri Mórinca néptánccsoport szíve-lelke.

Erzsi felsorolja a dolgokat.

A legnagyobb kihívás mindig is a koreográfusok díjazásának biztosítása volt, hiszen pályázatok nélkül rendkívül nehéz volt fedezni az útiköltségeiket és munkadíjukat. Sokan még a "majd talán" időszakban is elkötelezetten végezték a feladataikat, hiszen a táncosokért dolgoztak. Most viszont óriási megkönnyebbülés a táncos közösség számára, hogy a Csoóri Sándor Alap elindította a külhoni táncosok támogatási programját, így már van forrás cipőkre, ruhákra és koreográfiákra.

- teszi hozzá Erzsi, egy kis mosollyal az arcán.

A Mórinca tánccsoport éppen a fejlődés izgalmas szakaszában tart, és máris újabb megmérettetésre készül. Két évvel ezelőtt részt vettek a TáncPódium – Szlovákiai Magyar Néptáncosok Szakmai Minősítő Gáláján, ahol városi tánccsoportokkal versenyeztek, és kiemelkedő minősítést értek el. Emellett gyermekeik is felléptek a Csemadok 70. és 75. évfordulója alkalmából rendezett országos gálán. A Mórinca csapata rendszeresen részt vesz a zselízi Országos Népművészeti Fesztiválon, valamint számos más jelentős rendezvényen Felvidéken, Magyarországon és Erdélyben is.

- emeli ki Laci hozzáfűzve, nehéz összehozni minden csoport próbáját, mert szinte ugyanazok a gyerekek néptáncolnak, citeráznak, fociznak, de próbálják őket táborozással, utazással jutalmazni, amit mindig nagyon várnak.

A nagykéri Csemadok közössége igazán jelentős létszámmal büszkélkedhet, hiszen tagjainak száma 240-250 fő között mozog. László, aki lemondott az alapszervezet elnöki pozíciójáról, mert nem tudta összeegyeztetni ezt a feladatot a mindennapi munkájával, még mindig lelkesen szervezi a különféle rendezvényeket, és aktívan támogatja a fiatal vezetőket a fejlődésükben. Már egy évtizede tagja a Csemadok Érsekújvári Területi Választmányának elnökségében, és feleségével együtt részt vesznek a járási rendezvények megszervezésében is.

Related posts