Szentpétervár környékén zárták le gyakorlati képzésüket a magyar szakemberek.

A Leningrádi Atomerőmű oktatási központjában lezárult a magyar szakemberek gyakorlati képzése, akik a jövőben oktatóként fognak működni. Feladatuk, hogy a blokkvezénylő teljes léptékű szimulátorán készítsék fel a Paks II. Atomerőmű üzemeltetőit.
A Roszatom Műszaki Akadémia szentpétervári kirendeltsége által szervezett, kéthónapos elméleti és gyakorlati kurzus végéhez érkezett, amelynek zárógyakorlata most zajlott. Ennek a gyakorlatnak a fő célja a magyar szakemberek által korábban megszerzett szakmai tudás megerősítése volt. A résztvevők nem csupán a normál üzemmódoktól eltérő forgatókönyvek kezelését gyakorolták, hanem a blokkvezénylői feladatokhoz szükséges csapatmunkát is fejlesztették – tájékoztatott a Roszatom.
A szakmai gyakorlat a Leningrádi Atomerőmű II tapasztalt oktatóinak és a Roszatom Műszaki Akadémia szakértőinek közvetlen felügyelete alatt zajlott.
"A szakmai gyakorlat a szakértők összehangolt munkájának eredménye. A program 2022-ben indult, és kifejezetten a magyar megrendelő számára fejlesztették ki a programot. Az oktatást követően a magyar szakemberek részt vesznek a Paks II. Atomerőmű kulcsfontosságú üzemeltető személyzetének kiképzésében. Különösen érdemes megjegyezni, hogy az oktatási program a képzés szisztematikus megközelítésének módszertanán alapul, és megfelel a magyar fél által támasztott legszigorúbb követelményeknek" - jegyezte meg Inna Robotyko, a Roszenergoatom konszern projektmenedzsere.
A Roszatom vállalja a Paks II. Atomerőmű projektjének teljes körű megvalósítását, minden vonatkozó kötelezettségét teljesítve. A tény, hogy a kulcsfontosságú üzemeltető személyzet képzése már az első betonöntés előtt megkezdődött, jól tükrözi a Roszatom elkötelezettségét a magyar megrendelő igényei iránt. Ez a proaktív lépés lehetőséget teremt számunkra egy hatékony személyzeti képzési rendszer kialakítására a magyarországi projekthez – emelte ki Vlagyiszlav Szmolszkij, a Paks II. Atomerőmű projekt fővállalkozója és az ASZE Rt. paksi fiókjának oktatási osztályvezetője.
"Elengedhetetlen, hogy az új blokkok üzembe állításához megfelelő számú, magasan képzett szakember álljon rendelkezésre. Kollégáink jelenleg olyan tapasztalatokat szereznek, amelyeket évtizedek során öröklünk át a jövő generációinak, ezzel is erősítve a hazai nukleáris szektor hírnevét" – nyilatkozta Szarvas Krisztián, a Paks II. Zrt. vezérigazgató-helyettese.
A Paks II. Atomerőmű egyedülálló jelentőséggel bír, hiszen ez az első modern, orosz tervezésű VVER-1200-as típusú III+ generációs reaktorokkal megvalósuló projekt Magyarország és az Európai Unió területén. A projekt alapját a 2014. január 14-én aláírt orosz-magyar kormányközi megállapodás és az EPC-szerződés képezi. A létesítési engedélyt az Országos Atomenergia Hivatal 2022 augusztusában adta ki, ami egyértelműen tanúsítja, hogy a projekt megfelel a hazai és európai biztonsági normáknak. Ezzel a lépéssel a Paks II. Atomerőmű a jövő energetikai kihívásainak is megfelelő választ adhat.
Oroszország területén jelenleg négy VVER-1200 típusú reaktorral rendelkező blokk működik, míg a Fehérorosz Atomerőműben további két hasonló létesítmény biztosítja az energiaellátást.
Korábban a Leningrádi Atomerőmű négy RBMK-1000 típusú blokkja működött, azonban az 1. és 2. egység 45 évnyi szolgálatot követően lekerült a hálózatról. Ezeket a régi blokkokat a modernebb VVER-1200 reaktorok váltották fel, amelyek 2018-ban és 2021-ben kezdték meg működésüket. A VVER-1200 blokkok tervezett élettartama 60 év, amely a megfelelő karbantartás mellett akár további 20 évvel is meghosszabbítható. 2022-ben elindult a Leningrádi Atomerőmű II. projekt keretében a 3. és 4. VVER-1200 reaktorral felszerelt egységek építése is, amelyek célja, hogy lecseréljék a maradék két RBMK-1000-es blokkot, a 3. és 4. számú egységeket.