Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy Ukrajnának helyre kell állítania a kárpátaljai magyar közösség jogait, amelyek az utóbbi időszakban sérültek. A külügyminiszter véleménye szerint a jogok visszaadása elengedhetetlen a magyarok identitásának megőrzése és
Szijjártó Péter: Ukrajnának vissza kell adnia a kárpátaljai magyarok jogait PestiSrácok.hu 2025-04-04
Ígéretekkel már tele a padlás a kárpátaljai magyarok jogainak helyreállítását illetően, most már konkrét lépésekre van szükség, Ukrajnának vissza kell adnia a magyar nemzeti közösség 2015 előtti jogait, ahogy az tizenegy pontban össze is van foglalva - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Brüsszelben.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium legfrissebb közleménye szerint a tárca vezetője a NATO külügyminiszteri ülését követően tartott sajtótájékoztatón részletesen beszélt az Andrij Szibihával, az ukrán külügyminiszterrel folytatott megbeszéléséről. A tárcavezető kiemelte, hogy örömteli fejlemény, miszerint az ukrán hatóságok beleegyeztek a beregszászi magyar főkonzul kinevezésébe, így Magyarország is megkezdheti a nyíregyházi ukrán főkonzul kinevezési eljárását. Továbbá bejelentette, hogy a jövő héten új határátkelőhely nyílik meg a két ország között, Nagyhódos és Nagypalád között, ami új lehetőségeket teremt a határon átnyúló kapcsolatokban.
A figyelmeztetés arra irányul, hogy Brüsszel sürgeti Ukrajna gyors integrációját az Európai Unióba, és hogy hamarosan megkezdődhetnek az érdemi csatlakozási tárgyalások. Ez a folyamat számos komoly kockázatot rejthet magában, ezért elérkezett az idő, hogy a kormány kikérje a magyar állampolgárok véleményét e fontos kérdés kapcsán.
Kiemelte, hogy a kockázatok mellett elengedhetetlen, hogy külön figyelmet szenteljünk a kárpátaljai magyar nemzeti közösség helyzetének, amelyről ukrán hivatalos partnerével is eszmecserét folytattak.
Szijjártó Péter kiemelte, hogy
A kárpátaljai magyar közösség jogait 2015 óta folyamatosan csorbítják, ami teljesen elfogadhatatlan. Álláspontunk egyértelmű: a 2015 előtt érvényes jogokat szeretnénk visszaállítani a magyarok számára. Semmi különlegeset nem kérünk, csupán azt, ami jogszerűen megilleti őket.
A tárcavezető hangsúlyozta, hogy ehhez képest két új törvényjavaslat már napirenden van a kijevi parlamentben. Az egyik javaslat célja, hogy a magyar nyelv használatát még a diákok közötti privát kommunikációban, valamint a tanárok egymás közötti beszélgetéseiben is tiltsák.
Szijjártó ezzel összefüggésben hangsúlyozta:
Persze ukrán kollégám azt mondta, hogy ezzel nem kell foglalkozni, mert ellenzéki beadvány, azonban mégiscsak ott van az ukrán parlament napirendjén, és ha napirenden van, azt meg is tárgyalják, és nem szeretnénk, hogyha baleset lenne.
Az Ön által említett törvényjavaslat az oktatási reform témáját célozza meg, azonban ez sem hoz megoldást a magyar nemzeti közösségtől megvont jogok visszaállítására.
A külügyminiszter hangsúlyozta:
Világosan kifejtettem a kollégám számára, hogy a magyar álláspont egyértelmű és határozott. A 2015 előtti jogok visszaállítása a cél, amely tizenkét pontban van összefoglalva, és ezeket kell teljesíteni. Amíg ez nem valósul meg, addig semmiféle új fejezet megnyitásáról nem lehet beszélni.
A miniszter hangsúlyozta, hogy már tizenegyedik alkalommal folytat tárgyalásokat a kérdés kapcsán, és ezúttal a negyedik ukrán külügyminiszterrel ülnek le az asztalhoz.
"Mostanra a padlásunk tele van ígéretekkel és a remény szikráival. De eljött az idő, hogy a szavakat tettek kövessék: teljesítményre van szükség, vagyis törvénymódosításokra!" - mondta.
Megállapodtunk abban, hogy a következő héten a nevelési kérdésekkel foglalkozó szakértőink összeülnek egy megbeszélésre. Célunk, hogy alaposan áttekintsük, mely elemek maradtak megválaszolatlanok a tizenegy javasolt pontból az ukrán parlamentben benyújtott indítványok kapcsán, és közösen kidolgozzuk, hogy milyen politikai lépések tehetők a továbblépés érdekében.
- emelte ki Szijjártó.
Képforrás: MTI
Facebook hozzászólás
Kapcsolódó témák: Andrij Szibiha, Brüsszel, Európai Unió, Kárpátaljai magyar közösségek, Szijjártó Péter, Ukrajna A jelenlegi politikai és társadalmi helyzetben a Kárpátaljai magyarok sorsa különös figyelmet érdemel. Andrij Szibiha, mint ukrán politikai szereplő, Brüsszelben folytatott tárgyalásaival a nemzetközi közösség figyelmét is felhívja a kisebbségek jogainak védelmére. Az Európai Unió támogatása kulcsfontosságú lehet a régió stabilitásának megőrzésében. Szijjártó Péter, mint magyar külügyminiszter, aktív szerepet vállal a Kárpátaljai magyarok érdekeinek képviseletében, amely tovább erősíti a két ország közötti kapcsolatokat Ukrajna és Magyarország között.