Titokzatos anyag érkezett Tiborék udvarára: űrszemétre gyanakszanak.

Egészen szokatlan esemény történt vasárnap reggel a Dévaványán élő Kovács Tibor életében. Valami titokzatos dolog, aminek a természetéről egyelőre csak találgathatnak, váratlanul becsapódott az udvarukra. Az ismeretlen objektum súrolta a falat, levitte a nemes vakolatot, és ragadós, sötét anyag formájában elterült a térkövön. Tiborék az űrszemét lehetőségére gyanakodnak, ami nem mindennapi fordulatot hozott a hétvégéjükbe.
Ha nem lett volna kellemetlen szeles idő, akár tűzijátékra is gyanakodhatnánk, de nem hallottunk ilyesmiről a közelben - mondta el kérdésünkre Kovács Tibor. - Ezért is merült fel, hogy akár űrszemét is lehet. Mindenesetre ez a valami elég komoly nyomokat hagyott. Súrolta a falat, levitte a nemes vakolatot, és szétkenődött a térkövön. Feketén elszenesedett, odatapadt a térkőhöz. Mi is csak tippelünk, hogy akár meteorit, akár űrszemét is lehet. Éjjel nem hallottunk egyébként semmit, bármi is hullott az udvarunkra, az viszonylag halkan érkezett.
Az űrszemét olyan mesterséges tárgyak összessége, amelyek a Föld körüli pályán keringenek, de már nem funkcionálnak. Ezek közé tartoznak például elhasználódott műholdak, rakéták maradványai és egyéb törmelékek, amelyek az űrben lebegnek. Az űrszemét problémát jelent, mivel ütközéseket okozhat működő űreszközökkel, és így veszélyeztetheti a űrutazást és a Föld körüli infrastruktúrát. A tudósok és mérnökök folyamatosan keresik a megoldásokat a űrszemét csökkentésére és kezelésére, hogy megóvják az űrt a további szennyeződésektől.
A Wikipédia szerint az űrszemét, más néven kozmikus hulladék, mindazon mesterséges eredetű tárgyak neve, amelyek a világűrben keringenek, és már nem hasznosíthatók és nem hozhatók működőképes állapotba. Ezek a tárgyak főleg a mesterséges holdak és űrállomások kisebb-nagyobb levált darabkái, alkatrészei, valamint használaton kívüli műholdak, alacsony Föld körüli pályán maradt utolsó rakétafokozatok és az űrséták, szerelések során elszabadult eszközök, amelyek együttesen alkotják a kozmikus hulladékot.
Egyszer már megtörtént, hogy egy űrszemét darabja egy emberre zuhant.
Az űr egyre inkább megtelik, ahogy az emberiség az űrkorszak kezdete óta több mint húszezer műholdat állított pályára. A jövőbeli tervek alapján a következő években újabb több ezer műholdat fognak fellőni. Ezek közül sok már eléghetett a légkörben vagy visszahullott a Földre, a legtöbb esetben az óceánok mélyén végzett. Jelenleg azonban több mint tizenháromezer műhold kering a Föld légkörén túli térben – olvasható a Magyar Nemzet cikkében. Érdekesség, hogy eddig mindössze egyetlen esetről tudunk, amikor űrszemét érte el egy embert: 1997-ben Lottie Williams, aki az amerikai Oklahoma államban, Tulsában élt, vállán érzett egy darabot, amely akkora volt, mint a tenyere. A szakértők úgy vélték, hogy a törmelék egy rakétából származik. A nő ezt követően hazavitte, majd másnap értesítette a hatóságokat az esetről.