Tömeges madármérgezés zajlott le Pest vármegyében | National Geographic A napokban aggasztó esemény történt Pest vármegyében: több száz madár pusztult el egy mérgezés következtében. A helyi hatóságok és természetvédők sürgősen nyomozásba kezdtek, hogy ki


Egy különleges parlagi sas, nyolc egerészölyv és öt titokzatos holló vált áldozattá.

Újabb tömeges madármérgezés történt Pest vármegyében - hívja fel a figyelmet közleményében a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).

A 2021-es turai madármérgezés óta hazánkban nem tapasztaltunk hasonló tragédiát. Különösen aggasztó, hogy az újonnan felfedezett vegyület rendkívül veszélyes nemcsak az élővilágra, hanem az emberekre és háziállatokra nézve is.

2025. március 7-én lakossági bejelentés érkezett a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóságának természetvédelmi őrszolgálatához. A bejelentés alapján egy elpusztult parlagi sast és egy kisebb ragadozó madarat fedeztek fel Sülysáp és Mende között, a Felső-Tápiómenti Vadásztársaság területén. A helyszínre érkező természetvédelmi őr rátalált a gyanú szerint mérgezés áldozatául esett parlagi sasra és egy egerészölyvre, valamint olyan baromfi maradványokra, amelyek valószínűleg csalétekül szolgáltak.

Az MME helyszínre érkező méreg- és tetemkereső kutyás egysége igazolta, akik a természetvédelmi őrszolgálattal közösen átvizsgálták a bejelentés környékét. A keresések az elhullott állatok mellett hat feltételezett csalétket találták meg, ezeket laboratóriumi vizsgálatok céljából elszállították, hogy a mérgezéshez használt vegyi anyagokat pontosan be tudják azonosítani. Az ügyben a Nagykátai Rendőrkapitányság nyomozást indított.

Az MME méreg- és tetemkereső kutyás egysége jelenleg az Európai Unió által támogatott LIFE SakerRoads projekt keretében fáradhatatlanul dolgozik a ragadozó madarak, különösen a globálisan veszélyeztetett kerecsensólymok illegális elpusztítása ellen. Ez a hazánkban fokozottan védett, ikonikus faj mindössze kevesebb mint tíz kilométerre költ a legközelebbi területektől, ezért rendkívül sürgős, hogy a mérgezett csalétkek és az elpusztult állatok mielőbb eltávolításra kerüljenek a környékről.

Nagyon aggasztó, hogy a szakértők a település határán belül is felfedeztek olyan csalétkeket, amelyek emberre, valamint házi- és vadállatokra is veszélyes mérgező anyaggal vannak kezelve. Az MME arra figyelmezteti a lakosságot, hogy az érintett területen különösen óvatosan sétáltassák házi kedvenceiket, és körültekintően tervezzék meg kirándulásaikat gyermekeikkel.

A kihelyezett méreg rendkívül potent, amit jól mutat, hogy a tetemek közvetlenül a csalétkek közelében találhatók, valamint az is, hogy jelentős mennyiségű elhullott rovarra bukkantak a mérgezett madarak környékén. A következő napokban a terület alaposabb átvizsgálása folytatódik, és valószínű, hogy újabb tetemek kerülnek elő.

A természetvédelmi szervezet felhívja a figyelmet minden természetjáróra, kutyasétáltatóra és külterületen dolgozóra, hogy ha elhullott állatokat észlelnek a szabadban, semmiképpen se közelítsenek hozzájuk. Mérgezés gyanúja esetén azonnal értesítsék a megfelelő hatóságokat! "Kérjük a lakosságot is, hogy amennyiben információval bírnak az üggyel kapcsolatban, azonnal értesítsék a rendőrséget! A kora tavaszi időszakban sajnos más területeken is tapasztalhatóak mérgezéses esetek, ezért fontos, hogy minden régióban fokozott figyelmet fordítsunk a jelenségek felderítésére és a tömeges madárpusztulások megelőzésére" - áll a közleményben.

A turai tömeges mérgezés kapcsán, melynek felderítésében a Nemzeti Nyomozó Iroda is aktívan részt vett, a jogalkotók jelentős változtatásokat eszközöltek a Büntető Törvénykönyvben. A módosítások célja a mérgezéses bűncselekmények szankcióinak fokozása volt. Különösen az állatkínzás (Btk. 244) és a természetkárosítás (Btk. 242) esetében a méreggel elkövetett cselekmények új, súlyosabb megítélés alá kerültek, sőt, már a bűncselekmények előkészületei is büntetendővé váltak. A törvény indoklásában részletesen szó esett a turai esetben érintett állatfajokról, valamint a madármérgezésekhez használt veszélyes anyagokról is.

Related posts