Fedezd fel Torma Zsófia nyomdokait: a régészet határainak feszegetése női szemszögből!

Bár a közelmúltban a román sajtóban megjelent hír Torma Zsófia sírjának felfedezéséről sajnálatos módon negatív árnyalatokat hordozott, rendkívül örömteli lenne, ha végül szakmai megerősítést kapna, és valóban fény derülne a világ első női régésze végső nyughelyére. Torma Zsófia szellemi örökségének őrzői már hosszú évek óta nyomoznak Felpestes környékén a Makray-kripta nyomában, ahol feltételezések szerint Torma Zsófia földi maradványait helyezték végső nyugalomra.
A tudományos életében kiemelkedő szerepet betöltő régésznő, Torma Zsófia, 1899 novemberében hunyt el Szászvároson, ahol a római katolikus temetőben helyezték végső nyugalomra. Érdekes módon a Szászváros című hetilap 1908. július 2-i számában megjelent egy hír, amely felhívta a figyelmet Zsófia méltatlan nyughelyére: "Egy alig félméteres rozoga fekete fakeresztes, besüppedt és dudvával benőtt hant alatt pihen és álmodik a nemzet és rokonai hálájáról (Torma Zsófia nagyasszony)". A cikk írója éles kritikát fogalmazott meg, nemcsak a tudományos közösség, hanem Torma Zsófia rokonai irányába is. Bár a régésznő soha nem házasodott meg, és gyermekei sem születtek, szoros kapcsolatot ápolt a felpestesi Makray László honvédezredes családjával, különösen húgával, Lujzával és annak két gyermekével, Etelkával és Aladárral. Aladár 1908 októberében lépett akcióba, hogy nagynénje hamvainak áthelyezését kezdeményezze. Erről a Déva és vidéke című hetilap október 24-i számában számolt be: "E napokban szállította el Torma Zsófia hamvait Makray László Felpestesre, a Makrayék ősi birtokára." Nemrégiben Laura Colţofean régész felfigyelt erre a több mint száz éves újságbejegyzésre, és hivatkozott rá a Torma Zsófia munkásságát bemutató tudományos írásában. Daniel Guţă, az Adevărul napilap újságírója, ennek kapcsán írt egy gazdagon illusztrált riportot, amelyben a Hunyad megyei nemesi birtokokon álló kripták siralmas állapotára hívja fel a figyelmet. A cikkben külön említést nyer a felpestesi Makray-kripta, amely a régésznő örökségének méltóbb megőrzését sürgeti.
A cikk megjelenése nyomán azonnal megmozdult a magyar közösség. A kolozsvári Házsongárd Alapítvány egy képviselője Dézsi Attilával, a Hunyadi református egyházmegye jogtanácsosával kereste fel a kriptát. "A kriptában feltehetően 10-12 személyt helyeztek örök nyugalomra. Sajnos nagyon komoly rongálás történt, de véleményem szerint akár 6-7 évtizede dúlták fel a Makrayak örök nyughelyét. A kriptában összehajigált csontok, koporsómaradványok találhatók. Mindenképp szakember segítségére lesz szükség az itt nyugvók beazonosítására. Szeretnénk a helyi önkormányzattal, a kriptát magába foglaló telek tulajdonosával, az egyházzal és a helyi magyar közösséggel, RMDSZ-el közösen méltó megoldást találni a kegyeleti hely helyreállítására" - fogalmazott Dézsi Attila.
A kriptában első pillantásra nem akadtak nyomra Torma Zsófia végső nyughelyével kapcsolatban. Azonban a korabeli sajtó információi szerint földi maradványai biztosan a Makray-kriptában vagy annak közvetlen közelében találhatók. Így hát, hogy végre felfedezték a Felpestes határán elrejtőző, sűrű növényzettel borított kriptát, ez biztató lépés afelé, hogy az utókor méltó módon emlékezzen meg a korában alulértékelt magyar régésznőről, és végre megkapja azt a síremléket, amelyre igazán érdemes lenne.