A Mad Max rendezője eredetileg traumasebészként lépett a szakma világába.


Március 3-án George Miller, az ausztrál filmipar egyik legnagyobb alakja, ünnepli nyolcvanadik születésnapját. Miller nem csupán rendező, forgatókönyvíró és producer, hanem a filmművészet valódi sokszínűségének megtestesítője is. A Mad Max-sorozat mellett olyan emlékezetes alkotások fűződnek a nevéhez, mint Az eastwicki boszorkányok és a Táncoló talpak, amely utóbbi Oscar-díjat is nyert. George Miller kreativitása és sokoldalúsága révén a filmes világ egyik legérdekesebb és leginnovatívabb figurája.

A queenslandi Chinchillában született görög bevándorló szülők gyermekeként. Az Új-Dél-Walesi Egyetemen folytatott orvosi tanulmányokat, ahol az utolsó évében, 1971-ben elkészített egy rövidfilmet, amellyel egy diákversenyt is megnyert. A fődíj egy ingyenes részvétel volt a Melbourne-i Egyetem filmes workshopján, ahol életre szóló barátságot kötött Byron Kennedyvel, és egy év múlva produkciós céget is alapítottak. Később, Kennedy halála után producertársa öccse, Bill és Doug Mitchell volt.

Sydneyben egy kórházban traumatológusként dolgozott, és szabadidejében kísérleti filmeket készített. Egy húszperces rövidfilmje (Violence in Cinema) 1972-ben elnyerte a kritikusok tetszését is.

A 400 ezer ausztrál dolláros költségvetésből készült film gerillamódszerekkel készült, és világszerte több mint 100 millió dollár bruttó bevételt termelt. Ezzel Guinness-rekordot döntött, mint a legnagyobb bevételt hozó, legkisebb költségvetésű film. E rekordot húsz év elteltével csak az „Ideglelés” című amerikai horrorfilm tudta túlszárnyalni.

A történet folytatása, a Mad Max 2 – Az országúti harcos, két évvel később debütált a mozikban, és máig is az egyik legkiválóbb posztapokaliptikus filmként emlegetik. Miután 1983-ban társrendezője volt a Homályzóna című sci-finek, a rendező visszatért a Mad Max univerzumba, és George Ogilvie társaságában elkészítette a sorozat harmadik részét, Az Igazság csarnokán innen és túl (1985). Ebben a filmben Mel Gibson partnere nem más volt, mint a korabeli zenei ikon, Tina Turner. Ezt követően a rendező egy időre háttérbe vonult az akciófilmek világából, és a horror-vígjáték műfajában próbálkozott, adaptálva John Updike regényét Az eastwicki boszorkányok (1987) című filmhez. A Cher, Susan Sarandon, Michelle Pfeiffer és Jack Nicholson főszereplésével készült alkotás mind a közönség, mind a kritikusok körében nagy sikernek örvendett.

1992-ben indult el pályafutásának egyik legjelentősebb állomása, amikor bemutatta a Lorenzo olaja című filmdrámát, amely az amerikai Odone házaspár és beteg gyermekük valós történetét dolgozza fel. A film főszereplői Nick Nolte és Susan Sarandon voltak, és ezzel a munkájával a legjobb eredeti forgatókönyv Oscar-díjára is jelölték. Később, 1995-ben, Chris Noonan által rendezett Babe című vígjáték-dráma egyik producereként és társszerzőjeként tevékenykedett. Ez a szívhez szóló családi film hét Oscar-jelölést kapott, köztük Millert a legjobb adaptált forgatókönyv kategóriában. A végén a vizuális effektusok alkotói nyerték el a díjat, de a film Golden Globe-díjat is magáénak mondhatott. Három évvel később, már rendezői szerepben is bemutatkozott a Babe 2. - Kismalac a nagyvárosban című folytatásával.

2006-ban került mozikba az antarktiszi pingvinek életéről szóló Táncoló talpak című zenés animációs filmje, amellyel elsöprő kasszasikert aratott, és elnyerte a legjobb animációs filmnek járó Oscar- és BAFTA-díjat. 2011-ben elkészítette a családbarát animáció folytatását is.

A produkció kiemelkedő bevételt generált, és számos kritikus a valaha készült legjobb akciófilmek egyikeként emelte ki. A film tíz kategóriában, köztük Millert a legjobb rendező és a legjobb film producere pozíciójában, aranyszoborra jelölték. Végül hat technikai kategóriában arattak győzelmet.

2022-ben mutatták be A. S. Byatt novelláján alapuló Háromezer év vágyakozás című fantasy drámáját, Tilda Swintonnal és Idris Elbával a főszerepben. Tavaly a nők átértékelt szerepére koncentráló 77. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon debütált a Furiosa előzménytörténetét elmesélő Furiosa: Történet a Mad Maxből című, a posztapokaliptikus saga ötödik része. Az Anya Taylor-Joy és Chris Hemsworth főszereplésével készült produkciót a szakma dicsérte, a mozikasszáknál viszont nem tett eleget a várakozásoknak. Korábban a rendező a film sikerétől tette függővé, hogy elkészíti-e a következő Mad Max-részt.

Különféle szakmai elismerések tükrözik munkájának értékét, hiszen 1996-ban megkapta az Ausztrália Rend tisztje kitüntetést, míg 2009-ben a Francia Köztársaság Művészeti és Irodalmi Rendje ismerte el kiváló teljesítményét.

1985 óta Sandy Gore ausztrál színésznővel alkotta egy párt, akivel egy közös lányuk született. Később, 1995-ben feleségül vette Margaret Sixel Oscar-díjas filmvágót, akitől két fiúgyermeke született.

Related posts