Ukrajna jelenleg "félvakon" védekezik, és kérdéses, hogy Brüsszel képes lesz-e pótolni az amerikai támogatás hiányát.

Miközben Ukrajna különböző frontvonalain folyamatosan visszavonul, és hadereje az amerikai hírszerzés által szolgáltatott információk hiányossága miatt máris gyengül, a Guardian és a Politico elemzései egyértelműen arra mutatnak rá, hogy az európai államok, amelyek évek óta energiaválsággal küzdenek, nehéz helyzetbe kerülnek a háború támogatása miatt. A gazdasági helyzetük súlyosbodik, és a hitelfelvétel, valamint a költségvetési szigor feloldása tűnik az egyetlen lehetséges megoldásnak. A Nyugat-Európa vezette országcsoport számára, amely a válság sújtotta területek irányítását vállalja magára, gyakorlatilag nincs más alternatíva.
Az amerikai hírszerzés Ukrajnát támogató tevékenységének leállítása máris érezhető a Politico című, amerikai kézben levő brüsszeli lap szerint. Az USA-beli Maxar műholdas cég, amely kereskedelmi műholdképek egyik vezető szállítója Ukrajna számára, ugyanis blokkolta Ukrajna hozzáférését a szolgáltatásaihoz, amelyeket
Az ukrán fegyveres erők alaposan elemzik a harctéri terepadatokat, hogy hatékonyan megtervezzék az orosz állások elleni támadásokat.
Természetesen! Íme egy egyedi szöveg: "Fedezd fel a világ rejtett szépségeit, ahol a természet és az emberi kreativitás találkozik. Minden sarkon új élmények várnak, legyen szó egy eldugott kis faluról vagy egy nyüzsgő város szívéről. Merülj el a kultúrák sokszínűségébe, ízlelj meg helyi specialitásokat, és tapasztald meg a közvetlen emberek melegségét. Az utazás nem csupán a cél, hanem az odavezető út minden pillanata is, tele felfedezésekkel és meglepetésekkel." Ha másféle stílusra vagy tartalomra van szükséged, kérlek, jelezd!
Gia DeHart, a Maxar képviseletében, nyilatkozatában kifejtette, hogy az Egyesült Államok kormánya ideiglenesen leállította Ukrajna hozzáférését a vállalat "Global Enhanced GEOINT Delivery" programjához, amelyet egy előző megállapodás keretében biztosítottak.
Rövid távú hatások
Az amerikai hírszerzés nélkül az ukrán erők jelentős mértékben csökkentett információs előnnyel rendelkeznének, különösen a "horizonton túli" adatok terén. Ezek az információk olyan katonai mozgásokat, alakzatokat és logisztikai részleteket tartalmaznak, amelyeket a hagyományos észlelési módszerekkel, mint például a szabad szem vagy az alapvető radartechnika, nem lehetne felfedni. Ezt hangsúlyozza egy, a Demokrata Párthoz közel álló, a Biden-adminisztráció alatt jelentős támogatással bíró médium.
"A hírszerzés kikapcsolása a legkárosabb és legellenségesebb döntés" - véli a lap által idézett Camille Grand, a NATO korábbi védelmi beruházásokért felelős főtitkárhelyettese. "A fegyverellátás csökkentése csak néhány hónap múlva lesz masszív hatással, s ezt a kiesést az európaiak részben enyhíthetik. Ám a ha az (amerikai) hírszerzési adatok átadásának megtagadása tovább tart, annak már rövid távon lesznek következményei" - tette hozzá Grand.
A brit Guardian által megfogalmazottak szerint az amerikai "büntetőintézkedések" mélyen megrázták az ukránokat, miközben a lap arról is beszámol, hogy az ukrán védelmi képességek jelentős csökkenésen mentek keresztül. "A riasztórendszerek, amelyek eddig figyelmeztették a civileket a beérkező rakétákra és az orosz bombázók felszállására, most már nem működnek olyan hatékonyan,"
már nem működnek hatékonyan. Oroszország keményen kihasználta
Az új helyzetet, amely pénteken alakult ki, amikor Ukrajna energiahálózatát és lakóépületeit nagyszabású légicsapások érték, széleskörű figyelmet keltett a nemzetközi közösségben. A baloldali brit sajtóorgánum szerint Trump "érzelmileg távolságtartó" volt a saját politikája által kiváltott erőszakos eseményekkel kapcsolatban.
Afganisztánt szeretnék?
A Guardian legutóbbi cikkében felidézi a közelmúltban tartott megemlékezést, ahol Keir Starmer miniszterelnök érzelmekkel telítve tisztelgett hat brit katona emléke előtt, akik 13 évvel ezelőtt Afganisztán harcmezején vesztették életüket. A miniszterelnök ezt követően...
egy 22 éves brit királyi tengerészgyalogosról emlékezett meg,
aki szintén március 6-án halt meg, de 2007-ben Helmand tartományban."
Ismert: a ,most hazafias húrokat pengető, a Munkáspártot vezető kormányfő első intézkedései közé tartozott, hogy eltávolíttatta a woke ideológiával össze nem egyeztethető William Shakespeare portréját a brit miniszterelnök hivatala, a Downing Street 10. szám alatti épület faláról,. Szélsőbaloldali vélemények szerint Shakespeare épp úgy a brit gyarmatosítás és rabszolgatartás szimbólumai között szerepel, mint I. Erzsébet brit királynő, akinek képmását Starmer szintén eltüntette.
Starmer - ahogyan azt a Guardian is hangsúlyozza - világos üzenetet kívánt közvetíteni ezzel a lépéssel, reagálva a Fehér Házból érkező véleményekre, amelyek szerint még a nyugat-európai vezető államok sem bírnak elegendő katonai kapacitással ahhoz, hogy jelentős szereplőként lépjenek fel az ukrajnai konfliktusban.
JD Vance alelnök például - a Guardian szerint kifejezetten a brit csapatokra célozva - a napokban úgy fogalmazott: az USA esetleges részesedése Ukrajna gazdaságában "erősebb biztonsági garanciát jelent, mint
20 ezer katona valami véletlenszerű országból, amely 30-40 éve nem vívott háborút".
Starmer most egy olyan afgán helyzetet emel ki, amely a katonai kudarc csúfos példájaként szolgál. Az ázsiai országot 2021 augusztusában hagyták el az Egyesült Államok által vezetett nemzetközi erők, miközben Joe Biden, a Demokrata Párt elnöke, aki az európai baloldal szoros szövetségese, irányította az eseményeket. Az amerikai csapatok fejvesztve távoztak, és számos fegyverrendszert hátrahagytak, amelyeket a hatalmat ismét átvevő (szélsőséges iszlamista) tálib csoportok azonnal felhasználhattak.
Áthidalhatatlan szakadék
Fontos kérdés merül fel: rendelkezik-e Európa elegendő katonai kapacitással és mozgósítható pénzügyi forrással ahhoz, hogy vállalja egy hosszú ideje tartó, ráadásul a támogatott fél szempontjából kedvezőtlen kimenetelű háború terheinek viselését? Ami az amerikai hírszerzés "adásszünetét" illeti, egy névtelenséget kérő európai tisztviselő a Politicónak így fogalmazott: "Nem vagyok teljesen biztos abban, hogy az európai országok valóban képesek áthidalni ezt a szakadékot."
A brüsszeli források alapján az Egyesült Államok hírszerző ügynöksége, amely...
18 ügynökséget ölel fel, ami messze meghaladja bármely európai megfelelőjét.
A műholdas technológia és az elemző kapacitás terén napjainkban forradalmi fejlődésen megyünk keresztül. A modern műholdak nem csupán a Föld megfigyelésére szolgálnak, hanem rendkívül részletes adatokat gyűjtenek, amelyek lehetővé teszik a környezeti változások, az éghajlat alakulása, valamint a gazdasági és társadalmi trendek nyomon követését. Ezek az eszközök képesek valós idejű információkat szolgáltatni, amelyek az agráriumban, a várostervezésben és a katasztrófaelhárításban is felbecsülhetetlen értékűek. Az elemző kapacitás pedig a mesterséges intelligencia és a gépi tanulás révén új dimenziókat nyit meg. A hatalmas mennyiségű adat feldolgozása és az abból nyert következtetések segítenek a döntéshozók számára, hogy pontosabb, adatvezérelt döntéseket hozzanak. Ezek az új technológiák nemcsak a tudományos kutatásokat forradalmasítják, hanem a mindennapi életünket is alakítják, így az információk gyorsabb és hatékonyabb felhasználásával hozzájárulnak a fenntartható fejlődéshez és a globális problémák megoldásához. A műholdas technológia és az elemző kapacitás szoros együttműködése tehát nemcsak a jövő innovációit ígéri, hanem már ma is jelentős hatással van a világunkra.
Bármi áron?
A Guardian beszámolója szerint Németországban radikális változások zajlanak, különösen az ukrajnai háború fényében, amely Európa-szerte számos ország elköteleződését befolyásolja. Friedrich Merz, a leendő kancellár, aki hónapokig a szigorú "adósságfék" védelmében érvelt, most már megállapodást kötött a várható koalíciós partnerével, az SPD-vel. Ennek értelmében több százmilliárd eurót szánnak a védelem és az infrastruktúra fejlesztésére. Az adósságra vonatkozó szigorú szabályok a háború utáni Németország gazdasági alapjait alkották meg, de a brit lap hangsúlyozza, hogy elérkezett az idő a keretek lebontására és a rugalmasság erősítésére.
A puszta "szükség van rá" érvet figyelembe véve is érdemes megemlíteni, hogy a valóság ennél sokkal összetettebb. Erről azonban a Guardian és a Politico sem számol be. A közel egybilliárd dolláros, német történelemben szinte példátlan nagyságú gigahitel kérdése - amelynek egyik részét Merzék a háborús költségek fedezésére és Ukrajna támogatására kívánják felhasználni - nem csupán az SPD és a CDU "jó" szándékától függ. A Bundestag kétharmados többségének támogatása is elengedhetetlen ehhez a lépéshez.
Közben Európa, amely a háborús részvételre készül, egyre mélyebb energiaválságba süllyed. Februárban a Bloomberg arról számolt be, hogy a régió egybilliárd eurós hitel megszerzését fontolgatja, hogy kezelni tudja a helyzetet.
Németországban a háztartások energiaköltségei még mindig 31 százalékkal magasabbak, mint a 2022-es válságot megelőző időszakban.
A gazdasági lap egy friss elemzésre hivatkozva hangsúlyozza, hogy az új kormány előtt sürgető feladatok sorakoznak, különösen az energiaválság kontextusában. A Verivox összehasonlító portál által készített tanulmány rávilágít arra, hogy a megfelelő energiaellátás biztosítása kulcsfontosságú a stabil gazdasági fejlődés érdekében.
Von der Leyen pénzteremtő hatása: egy új gazdasági paradigma Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, a pénzügyi stabilitás és a gazdasági növekedés új dimenzióit nyitotta meg az Európai Unió számára. A pénzteremtés fogalma nem csupán a hagyományos értelemben vett bankjegyek nyomtatását jelenti, hanem egy komplex folyamatot, amely magában foglalja a gazdasági politika, a fenntarthatóság és a digitális innováció összefonódását is. Von der Leyen vezetésével az EU célja, hogy a gazdaságot zöldebbé és digitálisabbá alakítsa, így a pénzteremtés eszközeivé válik a fenntartható fejlődés elősegítése. A legújabb kezdeményezések között szerepel a zöld kötvények kibocsátása, amely lehetővé teszi, hogy a befektetők támogassák a környezetbarát projekteket, miközben a közösségi finanszírozás új formáit is bevezetik. Ezek az intézkedések nem csupán a gazdaság fellendítését célozzák, hanem a társadalmi egyenlőség és a jövő generációk jólétének biztosítását is. Von der Leyen pénzteremtő ereje tehát nem csupán a számokban, hanem a társadalmi hatásokban is megnyilvánul, amelyek hozzájárulnak egy igazságosabb és fenntarthatóbb Európához.
Még ebben a hónapban várható, hogy Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, bemutatja a régóta várt "fehér könyvet" - erről számolt be a Politico. A dokumentum bemutatásakor von der Leyen részletesen ismerteti majd a védelmi finanszírozásra vonatkozó terveit. Az elnök eddigi működése során már többször is bizonyította, hogy képes hirtelen, jelentős összegeket mozgósítani; ezt a Covid-járvány idején is láthattuk. Tavaly áprilisban a Politico arról írt, hogy...
Az Európai Ügyészség mostantól fogva átvállalja az Európai Bizottság újra megválasztott elnökéhez köthető bűncselekmények kivizsgálását.
A 20 milliárd eurós pénzmozgással összefüggő, rejtélyes SMS-üzenetek által fémjelzett korrupciós ügy nyomozása izgalmas és bonyolult fordulatokat ígér. A titkos üzenetek, amelyek a háttérben zajló pénzügyi tranzakciók szálait fűzik össze, arra utalnak, hogy valami sokkal nagyobb dolog áll a háttérben. A hatóságok minden követ megmozgatnak, hogy fényt derítsenek a sötét ügyletekre, és feltárják a résztvevők kilétét, akik a láthatatlan szálakat mozgatják. A nyomozás során kibővül a kép: nem csupán a pénz útját követik, hanem a hatalom, a befolyás és a titkok labirintusában is eligibilis nyomokat keresnek.
Önmaguktól is kaphatnak kölcsönöket.
Az Európai Unió végrehajtó hatósága minden eddiginél eltökéltebben veti bele magát a költségvetési források felkutatásába, hogy erősítse a védekezési kapacitásokat – számol be lelkesen a Guardian. Ennek érdekében még a költségvetési korlátokat is lazítják, hiszen a vezető nagyhatalmak, mint például Franciaország, eddig is csak egy legyintéssel túllépték a megszorításokat – teszi hozzá a szerző.
hogy a tagállamok növelhessék a hiányt és az adósságot a katonai beszerzések finanszírozása érdekében.
A Guardian elemzése alapján a költségvetési keretek lazítása egy rendkívüli lehetőséget kínálhatna: akár 650 milliárd euróval gazdagíthatná a gazdaságokat, ha minden ország a maximumot hozza ki a helyzetből. Ez a lépés nem csupán Ukrajna támogatására irányul, hanem a részt vevő államok eladósodásának fokozódását is magában hordozza.
A baloldali brit médiakörök értesülései alapján a kormányok lehetőséget kapnak arra, hogy az uniós fejlesztési alapokat védelmi célokra irányítsák át, amennyiben úgy döntenek. A tervek szerint a tagállamok hozzáférhetnek egy 150 milliárd eurós alaphoz, amely fel nem használt uniós költségvetési pénzeszközökből származna, és kölcsönként állna rendelkezésükre.