Vita a szúnyoggyérítésről: Kemenesi Gábor, a pécsi virológus, hangsúlyozza, hogy komoly okok állnak a háttérben, amelyek aggodalomra adnak okot.

A kémiai szúnyoggyérítés során Magyarországon használt vegyszerek, különösen a deltametrin, nem okoznak magzatkárosodást – állítják a szúnyoggyérítő konzorcium, a Corax-Bioner Zrt. vezetői, akik pénteken az MTI-nek nyilatkoztak. A közleményükben utaltak arra, hogy csütörtökön Kemenesi Gábor virológus megnyilatkozása nyomán több sajtóorgánumban terjedt el az a „megalapozatlan információ”, amely szerint a deltametrin fejlődési rendellenességeket idézhet elő. Kemenesi Gábor azonban a kedden eljuttatott nyilatkozatában kifejezte, hogy véleménye szerint a kérdés komoly aggodalomra adhat okot.
A Corax-Bioner Zrt. ügyvezetője azt állította, hogy a megfogalmazott kijelentések hamisak.
A deltamethrin, számos szakmai folyóiratban közzétett és lektorált kutatási eredmények alapján, toxikus hatással bír a fejlődő idegrendszerre. E hatások a magzati fejlődés során, a születés utáni fejlődési szakaszban, valamint felnőttkorban is megfigyelhetők melegvérű állatok esetében, és képesek befolyásolni az idegrendszer normális működését.
A melegvérű állatokon végzett kísérletek a legfrissebb és legmegbízhatóbb forrást jelentik ahhoz, hogy következtetéseket vonjunk le az emberi hatásokkal kapcsolatban. Ezért mély megdöbbenéssel olvastam azt a felelőtlen és tele hamis állításokkal tűzdelt nyilatkozatot, amely megpróbálja megkérdőjelezni a figyelemre méltó tudományos eredmények fontosságát.
A közleményben a Pesticide Action Network (PAN) hiteles tudományos információkat sorol fel, amelyeket a nyilatkozat szerint a gyérítésért felelős konzorcium figyelmen kívül hagyott.
Úgy gondolom, hogy ez egy komoly szakmai mulasztás, mivel a vállalkozók felelősek a szer kijuttatásáért. Téves tehát az az állítás, hogy a véleményemet csupán a PAN nyilvánosságra hozatalára alapoznám; valójában az abban szereplő tudományos közlemények képezik a kiindulópontomat.
A szer valóban engedélyezve van az EU területén, ám az országok döntő többsége szigorúan szabályozza a kijuttathatóságot. Magyarországon, virológiai, toxikológiai, ökológiai és egészségügyi gázmester szakemberek is értetlenül állnak a túlhasználat előtt, melynek az elmúlt évtizedben számos szakmai konferencián és fórumon hangot is adtunk.
A Magyar Egészségügyi Gázmesterek Egyesülete által szervezett konferencián, amely a kiáltványt támogatta, felmerültek komoly aggályok. Az elnök, aki anyagi érdekeltséggel bír a hazai szúnyoggyérítés terén, kérdésessé teszi a tárgyban tanúsított pártatlanságát és szakmai objektivitását. A felsorolt tanulmányok túlnyomó része alacsony vagy extrém alacsony dózist alkalmaz, ami a hazai gyakorlat túlhasználatával együtt valóban aggasztó helyzetet teremt, és nem csupán minimális mértékben.
Magyarországon egy olyan genetikai mutációt tanulmányoztunk, amelyet a szakirodalom és a nemzetközi szakmai közösségek is elismernek. E mutáció jelenléte egyértelműen fenotípusos változásokat idéz elő, amelyeket tudományos szempontból már alaposan feltérképeztek. Hatásmechanizmusa teljes mértékben megértett, így eredményei a kutatásaink szempontjából is kiemelkedő jelentőséggel bírnak.
Kutatásunk során felfedeztük, hogy a dalos szúnyog hazai populációinak több csoportja is rezisztenciát mutat a piretroidokkal szemben. Ez a faj különösen aggasztó, mivel a csípései komoly problémát jelenthetnek, ráadásul ő a fő vektora a Nyugat-nílusi láz vírusának, amely hazánkban is megtalálható. A rezisztencia megjelenése a helyi populációkban jelentős járványügyi kockázatokat vonhat maga után, és virológusként kötelességem, hogy erre felhívjam a figyelmet. Eredményeinket hivatalosan bejelentettük az NNGYK-nak, valamint nemzetközi tudományos folyóiratban is publikáltuk.
A hazai szabályozások értelmében a gyérítést végző vállalkozásoknak fel kell hagyniuk a vegyszerek alkalmazásával, amennyiben a rezisztencia kialakulásának lehetősége felmerül. Tisztelettel kérjük, hogy a általunk azonosított rezisztencia miatt fontolják meg a kezelések korlátozását vagy teljes leállítását, és tegyék közzé a szer hatástalanságát vizsgáló eljárások jegyzőkönyveit.
Várom a konzorcium helyreigazító nyilatkozatát és magyarázatát a felvetett kérdésekre", olvasható a közleményben.