Lenyűgöző: Így emelik a növénytermesztési teljesítményüket a legkiválóbb gazdák - Agro Napló


A talajvizsgálatok automatizálása és a talajvariabilitás alapos feltérképezése egyre inkább kulcsszerepet játszik a mezőgazdaság fejlődésében. A különböző talajszkennerek és innovatív technológiák piaca folyamatosan bővül és fejlődik, bár nem mentes a kihívásoktól sem. Hollandiában az utóbbi években számos vállalkozás alakult, amelyek a talajszkennelés fejlesztésében látják a mezőgazdaság jövőjét. Néhány ilyen cég már figyelemre méltó eredményeket ért el, ahogy azt a Future Farming is beszámolt róla.

A talaj feltérképezése talajszkennerek segítségével lehetővé teszi a vizsgálatok automatizált és gyors elvégzését. Ez történhet közvetlenül a földön haladva talajszkennerrel, vagy egyre nagyobb pontossággal az űrből, műholdas felvételek segítségével, mint például az európai Copernicus Sentinel-2 műholdrendszer révén. A talajvariabilitás - különösen a talajtípus/textúra, szerves anyag, humusztartalom és pH - feltérképezése a fő motiváció a talajszkennerek használata mögött. Ez lehetővé teszi a növényvédő szerek, műtrágyák, valamint a vetőmagok helyének és adagjának változtatását. Ezt a hagyományos talajmintavételezéssel nem lehet elérni, ahol több talajmintát egyesítenek egy kevert mintába, amit laboratóriumban elemeznek. A talajszkennerek ugyanakkor kevésbé alkalmasak a talaj tápanyagtartalmának feltérképezésére, bár egyes szolgáltatók állítják, hogy képesek ilyen információkat is kinyerni a szkennelésből.

Hollandiában a talajszkennerek alkalmazása már körülbelül 15 éve terjedt el szélesebb körben a mezőgazdasági területek feltérképezésére. E technológia nem újkeletű, hiszen a geológiai kutatásokban és a talajelemzésekben már régóta szolgálja a tudományos közösséget, és a működése is összetett. Például a Topsoil Mapper, más néven SoilXplorer, amelyet egy osztrák gyártó fejlesztett ki, tavaly pénzügyi nehézségek miatt csődbe ment. Az innovatív technológia azonban nem veszett el, mivel azt az osztrák Pessl Instruments vásárolta meg, ezzel új lehetőségeket nyitva meg a talajszkennelés terén.

Erik Eising, a holland-kanadai származású szakember, az utóbbi években a SoilReader nevű innovatív talajszkenner kifejlesztésén fáradozott. Ez a készülék egy forgó NIR-szenzort használ, amely képes mérni a talaj nedvesség- és tápanyagtartalmát. A SoilReader piaci bevezetése már esedékes lenne, azonban a hozzá tartozó weboldal jelenleg elérhetetlen, és Eising eddig nem reagált a megkeresésekre.

Eddie Loonstra, a Loonstra & Van der Weide talajszaktanácsadó cég szakértője, saját bőrén tapasztalta meg a piac kiszámíthatatlanságát. 2001-ben megalapította a The Soil Company-t, ahol innovatív munkát végzett a de Mol talajszkenner fejlesztésén. Elmondása szerint azonban túl korán indultak el, mivel abban az időszakban még nem volt elegendő globális kereslet a mezőgazdasági technológiák és a hozzájuk kapcsolódó szolgáltatások iránt.

A szakember másik cége, az RH AgSystems 2020 óta a The Soil Company utódjaként RH3S talajszenzor-rendszereket fejleszt és szállít, mint az Optimizer és a Surveyor. Mindkettő ugyanazt a technológiát használja, mint a de Mol: passzív gammasugárzást. Ezt a technológiát használja az észak-amerikai SoilOptix talajszkennere is. A passzív gammasugárzás-méréseket nem befolyásolja a talajnedvesség vagy a sótartalom, ellentétben a vezetőképesség és elektromágneses mérésekkel. Ez megbízhatóbbá teszi az adatokat - magyarázta Eddie Loonstra. Mint mondta,

Feltérképezheted a talajt, és az adatokat egy vagy több zónába csoportosíthatod, de lehetőséged van modellezésre is, ahol minden egyes mért talajpontot figyelembe veszünk az ajánlások kialakításakor. Mi ezt az utóbbi megközelítést alkalmazzuk. Ne feledd, hogy egyetlen talajszkennelés sem nyújt abszolút értékeket; a mért adatokat mindig szükséges validálni talajminták segítségével.

2011 óta egy izgalmas új szereplő bukkant fel a holland mezőgazdasági piacon: az amerikai Veris Technologies, amely a Veris MSP3 talajszkennert hozta el az országba. A Vantage Agrometius volt az, aki bevezette ezt az innovatív eszközt, és egyedülálló talajszkennelési tanácsadó szolgáltatást alakított ki, együttműködve az Agrifirmmal és számos helyi vállalkozóval. Napjainkban a Vantage Agrometius már a Veris iScan és U3 talajszkennereket is kínálja, tovább bővítve a precíziós mezőgazdaság lehetőségeit Hollandiában.

Az MSP3 továbbra is Hollandia éllovasa a népszerűségi ranglistán, jelenleg pedig 7 vállalkozó bízik a szolgáltatásaiban.

- mondta Wouter Wijnmaalen, a Vantage Agrometius okosgazdálkodási szolgáltatásainak koordinátora.

Az MSP3 egy innovatív módszert alkalmaz a talaj elektromos vezetőképességének (EC) meghatározására 0-30 cm és 0-90 cm mélységben, elektromosan töltött tárcsák révén, amelyek áthaladnak a talajon. Az így nyert EC-adatok lehetőséget adnak a talajszerkezet és -textúra, például agyag, homok és iszap arányainak elemzésére. Emellett egy NIR-szenzor folyamatosan monitorozza a szerves anyag tartalmát, míg egy talajszonda mintát vesz a talaj pH-jának mérésére. Ez a komplex megközelítés lehetővé teszi a talaj minőségének alaposabb megértését és a mezőgazdasági gyakorlatok optimalizálását.

A SoilMasters név alatt a FleurenTech, a Healthy Soil és a Van den Borne Potatoes 2020 óta együttműködnek a talajszkennelés, -elemzés és -tanácsadás területén. Többek között az EM38 és Dualem21hs talajszkennereket használják, amelyek érintésmentesen mérik a talaj vezetőképességét (EC) elektromágneses indukció révén. Ezt egy szánnal végzik, amit például egy quad húz - közölte Marco van Gurp a Healthy Soiltól.

Az EC-értékek szoros összefüggésben állnak az Albrecht-elemzés paramétereivel, így értékes információt nyújtanak a szkennelt területek és a parcellákon belüli változatosság szempontjából. Olyan ez, mint egy talajtani térkép, ahogy mi hívjuk. A szkennelés során nemcsak a szerves anyag százalékos arányát, hanem a pH szintet is ki tudjuk mutatni; azonban mindkettő valójában a földtulajdonos gazdálkodási gyakorlatának tükröződése.

- ismertette Marco van Gurp.

2022-ben a Syngenta egy fontos megállapodást kötött brit partnerével, a SoilOptix-szal, amely lehetővé teszi, hogy az Interra Scan nevű innovatív technológiát az Európai Unió területén alkalmazzák. Aron Bom, a Syngenta új gazdálkodási technológiákért felelős agrárszakértője hangsúlyozta, hogy az Interra Scan révén a talaj 27 különböző adatrétegét elemzik. Ez a részletes felmérés magában foglalja a talajnedvesség, a szerves anyag tartalom, a pH érték, a talaj textúrája (mint például az agyag, homok és iszap arányai), valamint a fontos tápanyagok, mint a kálium, magnézium és a PAL-érték (foszfátállapot) vizsgálatát.

A Soil-Data (korábbi nevén BioScope) innovatív talajzóna-térképeket készít, amelyek a Sentinel műholdak képeire épülnek. Tamme van der Wal, a vállalat vezetője elmondta, hogy ezek a műholdfelvételek főként télen vagy tavasszal készülnek, és a fókuszban a szántóföldek állnak. Jelenleg a térképek felbontása 10x10 méter, és fontos, hogy a parcellákon ne legyen növényzet. A talajállapot pontos feltérképezését nehezíti a felhőborítás és a takarónövények jelenléte, ugyanakkor ezek az elemek fontos információkat nyújtanak a talaj minőségéről is.

Related posts